שתי דרכים

Strings tnsבבלוגים קודמים עסקנו בתהליך, בתהליך שאנו עוברים מאירוע לפרוש, לרגש ולתגובה, הבנו שביכולתנו לקחת שליטה מסוימת, על הרגש העולה ובדרך זו להגיע להרגשה טובה יותר בתוכנו ולתקשורת טובה יותר עם הסביבה. יכולות אלו מביאות אותנו לרגעים רבים יותר של איזון ואפילו אושר, להצלחות בכל דבר הקשור עם העשייה שלנו ועם העשייה שלנו שקשורה בסביבה שלנו אם זה בקשרים אישיים, עובדה, חברים משפחה. כפי שצוין ברשימה הקודמת, עיקר העניין שלנו הוא למעשה בערוץ הרוחני שהינו אישי ונבדל מאדם לאדם כמו טביעת האצבע שלנו.

הערוץ הרוחני הוא הוא שקובע את מצבנו ביחס לסביבה וביחס לכל מרכיב אחר בעולמנו הפנימי והחיצוני. תכולתו של הערוץ הרוחני נבנית במהלך החיים משלב ההתעברות ועד ליום מותנו. ישנם מספר מחקרים הטוענים שההתפתחות העיקרית של הערוץ הרוחני מתבצעת בשנותינו הראשונות, ואולם ללא ספק לאורך כל החיים אנחנו אוספים תובנות, אמונות, הרגלים שממשיכים לעצב את הערוץ הרוחני והרגשתנו לאותם אירועים משתנה לאורך התבגרותנו לטובה ואולי לרעה, תלוי במידה רבה באופן שאנו מפרשים את האירועים על פי אותו ערוץ רוחני, במידת הפתיחות שלנו ללמידה של ידע חדש, חוויה חדשה ובכלל להזדמנויות שניקרות בדרכנו והאופן שאנו מתייחסים אליהן - מפרשים אותן. 

וכאן אני מגיע לעיקר, ישנן למעשה שתי דרכים בסיסיות לפרש את האירועים שאנו חווים, או ליתר דיוק שלוש, הראשונה הנה האוטומטית, זו שמבצעת את הפרוש בצורה אוטומטית עליה לכאורה ובדגש לכאורה אין לנו שליטה. הדרכים האחרות הנן הפוכות זו לזו, הראשונה והתמיד עדיפה (למעט אירועים של סכנת חיים והם בודדים מאד) הנה הדרך החיובית, המעצימה זו שבאה מאהבה, והשנייה הנה השלילית המחלישה זו שבאה מפחד (לצערנו זו דרך יותר פעילה מהשנייה וכמעט תמיד ללא כל הצדקה).

נסתכל על הדרך הראשונה, דרך האהבה, איך אפשר להעצים את נוכחותה בחיינו, איך אפשר לראות, לפרש אירועים שלכאורה שליליים לכדי אירועים חיוביים. נכתבו מאות ספרים בעניין, וישנן דרכים רבות ללמוד לראות את החיים עם מסנן וורוד ולא שחור, הקושי העיקרי בכולן הוא כמובן היישום. הדרך המומלצת שלי לעניין היא לקחת את הזמן, עלה בתוכנו רגש שלילי: קנאה, כעס, עלבון, תסכול, פחד או כל רגש אחר ויש רבים כאלו ולעיתים הם באים בזוגות ושלשות, קחו את הזמן, אל תפעלו בשעת רתיחה, אל תגיבו, קחו את הזמן לחשוב.

כבר באותו רגע שלקחתם את הזמן לחשוב קרו שני דברים מאד חשובים, הראשון, עברתם מטייס אוטומטי לטייס ידני, כלומר הפכתם למודעים למצבכם, ומעצם מהלך זה אתם כבר חושבים ולא מתנהגים, וזה הדבר השני החשוב מיד התחלתם במזעור נזקים. עכשיו משלקחתם את הזמן התחילו לחפש דרכים לראות את האירוע ולעיתים זו רק מחשבה מזוויות שלא ראיתם קודם, נניח שהקנאה בבן הזוג זה הרגש שעלה, אפשרות אחת, לעיתים האוטומטית זה לבוא בטענות לבן הזוג וזה נעשה בדרך כלל לא בדרך ישירה אלא עקיפה, עקיצה פה, חוסר שתוף פעולה שם וזה תמיד מוביל לקלקול. אפשרות אחרת להגיד לעצמכם, אולי הגיע הזמן לרענן את הקשר, לחזר אחרי בן הזוג, ארוחה טובה, סרט, סתם נשיקה ואמירה חיובית, משהו שבן הזוג לא רגיל לו, הפתעה חיובית. ואז גם אם הייתה סיבה לקנאה מוססתם אותה באותו מהלך, לא נתתם לאגו לנהל אותכם אלא בשכל ניהלתם את חייכם.

באתר www.regashot.co.il תמצאו מענה כמעט לכל סיטואציה שאתם נמצאים בה היום,בעבר או בעתיד, האתר חינמי ומיועד לך הקורא, אני בטוח שבתוך דקות ובסיוע האתר תזהה את הרגש שמציק לך במיוחד, לא זה בלבד, גם תאתר את הסיטואציה שתהיה קרובה לזו שאתה חווה, אז תגיע להיגד שיסייע לך כאמור למצוא פרוש אחר לזה שאתה נתת לאירוע וזה יסייע לך לעבור את הבמפר הרגשי שחווית או שאתה חווה כעת, אנחנו מקוים שבעזרת המיזם הזה נוכל לשפר את הקשר בחברה דוברת העברית והאנגלית (בנתיים) אנחנו מקוים שתיקח את הזמן ותכתוב כיצד אתה מתמודד עם רגשות מחלישים ותכניס את זה לאתר על מנת שאחרים יוכלו להנות מהתובנות שלך, כן רשת חברתית לתמיכה רגשית.

מידע נוסף